Archiwum 2009

Drodzy!

Pochylając się w Roku Kapłańskim nad tajemnicą Wcielenia Słowa Bożego i dziękując Bożej Dziecinie za kolejny rok duszpasterzowania we wspólnocie św. Mikołaja Biskupa w Tymowej pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia.

Niech Chrystus nowonarodzony darzy pokojem, zdrowiem i radością, a każda chwila życia mija w promieniach Jego miłości i ludzkiej życzliwości.

Niech Jezus błogosławi napełniając nasze serce nadzieją i radością na każdy dzień Nowego 2010 Roku.

Proboszcz ks. Jerzy Kawik

„Królowi wieków nieśmiertelnemu, niewidzialnemu,

Bogu samemu – cześć i chwała na wieki wieków !”

1 Tm 1, 17

13 grudnia 2009r. w naszej parafii gościła siostra  Bogusława Błądek oraz siostra nowicjuszka Paulina Gwiaździńska. Obydwie siostry należą do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek  Chrystusa  Króla dla Polonii Zagranicznej. Wraz ze siostrami swoją gościnnością zaszczycił nas ksiądz prałat dr Stanisław Salaterski– proboszcz Tarnowskiej Katedry. Po Mszy Św. o godz. 9.00 i 11.00 siostry opowiedziały o swojej działalności.

Zostały powołane w Kościele 50lat temu do   duchowej troski o Polaków  wyjeżdżających poza granice Polski. Założycielem zgromadzenia jest Sługa Boży o. Ignacy Posadzy (1898 –1984). Był to kapłan wrażliwy  na duchowe opuszczenie polskich emigrantów, odwiedzał ośrodki polonijne w Europie, Azji Mniejszej oraz Ameryce Południowej. Ze swych podróży pisał reportaże zapoznając się  w ten sposób z problemem emigracji.

Misjonarki pracują w 14 placówkach w kraju i 39 poza granicami obejmując swą misją 12 krajów: Anglię, Niemcy, Węgry, Białoruś, Włochy,Belgię, Grecję, Stany Zjednoczone i Kanadę, Brazylię, daleką Australię oraz Tasmanię. Na południu Polski maja dwie swoje placówki w Krakowie – Al. 29Listopada 185 oraz Tarnowie – ul. Kapitularna 4.  Pracują jako katechetki, przedszkolanki,pielęgniarki, zakrystianki, organistki. Jednak przede wszystkim są siostrami powołanymi do tego, aby przypominać  rodakom o Bogu i ojczyźnie. Ufają, że ich modlitwa i ofiara pomogą emigrantom wysłużyć łaskę głębokiej wiary i moc wytrwania w niej.

W 2007 roku Zgromadzenie powołało do istnienia DOM MODLITWY – jest to szczególne miejsce modlitwy i ofiary za zbawienie polskich emigrantów oraz duchowego wsparcia dla kapłanów i sióstr zakonnych wśród nich pracujących. Siostry zaprosiły nas także do włączenia się w  KRĘGI MODLITEWNE. Warunkiem jest codzienne odmówienie jednej tajemnicy różańca świętego oraz poniższej modlitwy:

Maryjo, Królowo Polski i Polonii,Tobie oddajemy naszą Ojczyznę i całą Polonie świata. Weź pod swój matczyny płaszcz każde dziecko tej ziemi i prowadź bezpiecznie drogą prawdy i pokoju do swego Syna Chrystusa, naszego  Pana i Króla. Amen

Dziękujemy siostrom za żywe świadectwo wiary oraz świadomość, że miłość Pana Boga nie potrzebuje paszportu,bo nie zna granic. Życzymy wielu sił do głoszenia słów Pana, by każdy bez względu na położenie geograficzne mógł żyć w wierze i miłości.  Więcej informacji znajdziesz na stronie www.chrystusowcy.pl

 

Święty Mikołaj na świetlicy.

4 grudnia na  świetlicy odbyło się spotkanie ze Świętym Mikołajem zorganizowane przez wolontariuszy SKC oraz ich opiekunów. Przygotowania do tego ważnego spotkania rozpoczęły się już  w listopadzie. Dzięki sponsorom zorganizowaliśmy loterię fantową i z uzyskanych funduszy przygotowaliśmy 90 paczek. Kolejnych 10 paczek otrzymaliśmy od MOKSiR z Czchowa.

Tego bardzo pogodnego dnia dzieci z  niecierpliwością  oczekiwały na przybycie Świętego Mikołaja. Na spotkanie przyszło około 150 osób w związku z tym było ciasno, ale bardzo gwarno i wesoło. Honorowy Gość został powitany z wielkim entuzjazmem natomiast jego towarzysz diabeł musiał ukryć się za drzwiami by spotkanie mogło być kontynuowane. Powitaliśmy gościa bardzo dobrze znaną wszystkim piosenką religijną „Bądź pozdrowiony gościu nasz...” następnie dzieci z PDMD pod opieką animatorki Moniki Sowy przedstawiły prawdziwą historię o Świętym Mikołaju. I wreszcie najważniejsza chwila – czas prezentów. W pierwszej kolejności Mikołaj zaprosił do siebie dzieci najmłodsze, a później wiekowo starsze. Krótka chwila rozmowy, zachwyt i strach w oczach oraz pamiątkowe zdjęcie nie ominęło żadnego dziecka.  

Zdjęcia można zobaczyć w galerii!!!

„I znów jest adwent w Twoim Kościele,Boże.
Znów wracamy do modlitwy, tęsknoty i wyglądania,
do pieśni nadziei i obietnicy.
Wszelka niedola ludzka, wszelki niedosyt, całe wierzące
oczekiwanie zbiega się znowu w tym jednym słowie:
Przybądź! Nie zwlekaj!”

(Karl Rahner)

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a noce coraz dłuższe, w przejściu z jesieni do zimy - przeżywamy Adwent.

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego"adventus" i oznacza przyjście. Dla starożytnych rzymian słowo to oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Dla chrześcijan oznacza radosny czas przygotowania na przyjście Pana

Adwent (z łac. adventus - przyjście,przybycie) to okres w roku liturgicznym, który rozpoczyna się od I Nieszporów niedzieli po sobocie XXXIV tygodnia Okresu Zwykłego, a kończy przed I Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego w wieczór 24 grudnia. Trwa od 23do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Stanowi pierwszy okres w każdym nowym roku liturgicznym.

Struktura Adwentu
Adwent składa się z dwóch odrębnych okresów:

Pierwszy okres jest to czas, w którym kierujemy nasze serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie);

Drugi okres jest to czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.


Zwornikiem wszystkich tekstów liturgii adwentowej obydwu części jest czytanie ciągłe księgi proroka Izajasza. Czytanie to obrazuje tęsknotę za wyczekiwanym Mesjaszem.
 

Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas serdeczne  dziękują: państwu Małgorzacie i Wincentemu Grzesickim, Adamowi i Agacie Chojeckim za wsparcie finansowe loterii organizowanej przez Szkolne Koło Caritas. Dziękujemy również osobom które dostarczyły nam fanty : Dagmarze Bodek, Sandrze Bodek, Justynce Sikorze, Julii Kwiek oraz Kindze Salamon.

Wolontariusze SKC prowadzili sprzedaż fantów przez dwie kolejne niedziele. Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły nas kupując losy. Dochód z loterii przeznaczony jest na paczki mikołajowe oraz upominki świąteczne dla osób starszych naszej miejscowości.

 Wszystkie dzieci oraz wolontariuszy SKC zapraszamy 4 grudnia na godz. 15.30 na świetlicę na spotkanie ze świętym Mikołajem.

„Chrystus powinien królować przede wszystkim w naszej duszy.”

św. Josemaría Escrivá

22 listopada 2009 roku w Uroczystość Chrystusa Króla10 aspirantów naszej parafii dołączyło do grona  ministrantów. Są to uczniowie klasy III szkoły podstawowej: Jacek Kantek, Radosław  Chojecki, Michał Zaczyński, Jacek Stachurski,Tomasz Grzesicki, Tomasz Hartabus, Grzegorz Mida, Grzegorz Gnela, Dominik Tucznio i Piotr Jonik. Uroczystość ta odbyła się na Mszy Św. o godz. 9.00. Chłopcy w obecności księdza proboszcza oraz rodziców i wychowawcy przyrzekali gorliwie spełniać posługę ministrancką. Ksiądz proboszcz podczas homilii przypomniał nowym ministrantom o ich zadaniach. Ministrant kocha Jezusa i służy Mu, decyduje się na tę służbę,bo wie, że służba przy ołtarzu jest wielkim zaszczytem, ma w sobie znamię wybrania. Biała komeżka, biała dusza... blisko ołtarza, blisko Jezusa... Być ministrantem - to służyć. Jak długo?... Nawet i przez całe życie. Może tu, u stóp ołtarza, któryś z tych chłopców usłyszy Jezusowe „Pójdź za Mną”?...

Za zrozumienie wartości bycia ministrantem słowa podziękowania ksiądz proboszcz skierował  do rodziców.

Zdjęcia w galerii!!!

MINISTRANTEM ZOSTAJE SIĘ PO TO ABY SŁUŻYĆ PANU BOGU!

Zawody w tenisa stołowego  liturgicznej służby ołtarza.

Dnia 9 listopada(sobota) na sali gimnastycznej w szkole zostały zorganizowane zawody sportowe w tenisa stołowego dla liturgicznej służby ołtarza. Zawody te zorganizował ks. proboszcz. Uczestniczyło w nich 45 ministrantów i lektorów. Po ostrej i zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców. Końcowe wyniki przedstawiają  się następująco:

W kategorii wiekowej -  szkoła podstawowa:

I miejsce –Piechnik  Kamil

II miejsce – Grzesicki Michał

III miejsce – Pachel Marcin

W kategorii -  gimnazjum:

I miejsce – Pachel Łukasz

II miejsce – Sowa Piotr

III miejsce – Gawlik Artur

Na zwycięzców czekały nagrody rzeczowe.

Zwycięzcom gratulujemy,a pozostałym uczestnikom życzymy zwycięstwa w kolejnych zawodach.
 
"Żal że się za mało kochało
że się myślało o sobie
że się już nie zdążył
że było za późno"

  „Bóg każdemu dał mniej lub więcej czasu. Bóg nie liczy czasu, ale go waży.”

„Śmierć nie jest straszna. Jest ona odejściem do Boga, ale nie przerywa łączności pomiędzy tymi, którzy się kochają.”

„Ludzie nie odchodzą na zawsze. Ci, co odeszli, doskonale wiedzą, że do nich przychodzimy, odwiedzamy ich, szukamy z nimi kontaktu”

                                                                                                                          (ks. JanTwardowski)

Wszystkich Świętych to uroczystość na cześć chrześcijańskich świętych,obchodzona 1 listopada.

W tym dniu Kościół raduje się, iż bardzo wielu zmarłych przebywa u Boga w niebie. Po ostatniej reformie liturgii teologowie podkreślają, że "uroczystość obejmuje nie tylko świętych kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość, a zatem także zmarłych krewnych i przyjaciół". Uroczystość ta zdecydowanie różni się od dnia następnego, czyli Zaduszek, w liturgii Kościoła obchodzonego jako Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – jest to dzień nabożeństw i modlitw w intencji zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu.

   Tradycyjnie w Dniu Wszystkich Świętych i Zaduszki odwiedzamy groby bliskich i znajomych, modlimy się w ich intencji, wspominamy, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty. Sprzyja to chwilom refleksji i zadumy. Są to dni szczególnej łączności z tymi, którzy odwołani przez Boga z tego świata, stoją na drugim brzegu.

                                                                                                

25- lecie kapłaństwa ks. Józefa Włodarczyka

6 października w odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej nasza parafia świętowała srebrny jubileusz kapłaństwa księdza Józefa Włodarczyka. Główne uroczystości jubileuszowe  odbyły się na Mszy Świętej o godzinie 11.00. Piętnaście minut przed Mszą Św. schola młodzieżowa pod opieką pani Teresy Sowy i pani Magdaleny Bednarek przedstawiła montaż słowno – muzyczny mówiący o drodze powołaniowej jubilata. Na Mszy Św. nie mogło zabraknąć kolegi ze szkolnej ławy tj. ks. Antoniego Sowy. Ich przyjaźń trwała przez okres szkoły podstawowej oraz ogólniak by wreszcie zaprowadzić ich na furtę seminaryjną. Z jubilatem przyszli się spotkać również inni koledzy ze szkoły podstawowej. O życzeniach  pamiętali  także ks. proboszcz oraz dumni parafianie. Jubilatowi w koncelebrowaniu Mszy Św. pomagali rodacy: ks. dr Stanisław Salaterski, ks.Jacek Kupiec, ks. Mieczysław Jakóbczyk, ks. Tomasz Stachel. Humorystyczny wstęp do homilii  na temat długości jej trwania a także sama homilia na temat modlitwy różańcowej pozostanie na długo w naszej pamięci.  Po Mszy św. odbył się różaniec wokół kościoła i błogosławieństwo Jubilata.

Ks. Józef Włodarczyk, który od 10lat pełni posługę kapłańską jako proboszcz w Szlachtowej bardzo serdecznie zaprasza wszystkich swoich Tymowskich rodaków do siebie.

My zaś ze swej strony zapewniamy o modlitwie i życzymy wielu łask Bożych, cierpliwości i radości w pełnieniu woli Pana.

Na tej Mszy Św. został także  poświęcony sztandar ufundowany przez róże różańcowe.

TYDZIEŃ MIŁOSIERDZIA

W niedzielę 4 października rozpoczął się 65. Tydzień Miłosierdzia.  Jest on przeżywany pod hasłem „Otoczmy troską życie”. Z tej okazji w parafiach diecezji tarnowskiej rozprowadzane są krążki nadziei – symbol pomocy potrzebującym.

W naszej parafii wolontariusze Szkolnego Koła Caritas pójdą w odwiedziny do osób starszych, zaniosą im odrobinę ciepła, troszkę słodyczy oraz zaproszenia na uroczyste świętowanie Dnia Papieskiego.

Spotkanie z Czarną Madonną

W dniu 29.09.2009r. młodzież z klasy drugiej i trzeciej gimnazjum wzięła udział w pielgrzymce do Częstochowy. Została ona zorganizowana w ramach przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Naszymi opiekunami byli pani Renata Salamon, pan Paweł Sacha oraz nasz ksiądz proboszcz Jerzy Kawik.

Nasza pielgrzymka rozpoczęła się wczesnym rankiem. O godzinie 6.00 wyjechaliśmy  z Tymowej. Gdy szczęśliwie dotarliśmy na miejsce udaliśmy się na Mszę Św. do Sanktuarium. Byliśmy także świadkami  uroczystego zasłonięcia obrazu Matki Bożej. Następnie ksiądz proboszcz oprowadził nas po okolicy. Trzeba przyznać, że świetnie sprawdził się w roli przewodnika. Następnie wzięliśmy udział w drodze krzyżowej. Mieliśmy także trochę czasu dla siebie aby  zrobić kilka pamiątkowych zdjęć (zapraszamy do galerii), kupić pamiątki itp. W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze na chwilę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Dzień ten przebiegł bardzo szybko. Mimo zmęczenia wszyscy wrócili do domu z uśmiechem na twarzy.

Uważam, że pielgrzymka ta była dobrą odskocznią od codziennego szaleństwa. Dzięki niej mieliśmy czas na refleksję, mogliśmy zastanowić się nad własnym życiem, postępowaniem oraz zwrócić się do Matki Bożej z naszymi prośbami. 

Figura Matki Bożej Fatimskiej

13 września bieżącego roku w naszej parafii podczas odbywającego się kolejnego nabożeństwa fatimskiego ksiądz proboszcz poświęcił  figurę Matki Bożej Fatimskiej. Jest to wotum wdzięczności  od pewnej osoby, która pragnie pozostac anonimowa. Pamiętamy, że Matka Boża ukazując się pastuszkom z Fatimy prosiła ich o modlitwę. Niech naszą odpowiedzią na wezwanie  Maryi będzie codzienna modlitwa różańcowa w rodzinach i  udział w comiesięcznych  nabożeństwach  fatimskich. Następne  odbędzie się 13 października o godz. 20.oo 

Wspomnienia z wakacji c.d
6 września w naszej parafii odbył się grill dla wszystkich uczestników kolonii oraz pieszej pielgrzymki do Częstochowy. Sponsorem tego spotkania był nasz ksiądz proboszcz Jerzy Kawik, który wraz z panią Magdaleną Bednarek oraz panią Moniką Sumarą czuwali, aby cała impreza przebiegała zgodnie z planem.

Tego dnia pogoda nam dopisała. Było ciepłe, słoneczne, niedzielne popołudnie. Wszyscy zaproszeni goście zjawili się o ustalonej porze. Organizatorzy z pomocą rodziców postarali się o jak najlepszy poczęstunek. Oprócz przewidzianego grilla czekały na nas wspaniałe ciasta, napoje, kawa, herbata, owoce itp. Wspominaliśmy wszystkie chwile spędzone razem w czasie minionego lata. Była również możliwość gry w siatkówkę, piłkę nożną i inne zabawy. Nikt się nie nudził. Te kilka wspólnie spędzonych godzin przywróciło nam wiele cudownych wspomnień. Zdjęcia już wkrótce w galerii.

A.K

Wspomnienia z wakacji

W tegoroczne wakacje dzieci i młodzież naszej parafii wyjechały na letni wypoczynek nad morze. Była to dziewięciodniowa kolonia w Ośrodku Wypoczynkowym „Podczele II” w Kołobrzegu. Dla wszystkich uczestników tej wyprawy były to niezapomniane chwile.Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji tj. gra w siatkówkę, piłkę nożną,piesza wyprawa przez plażę na latarnię morską, dyskoteki, kąpiele w morzu,obserwowanie wspaniałego widoku jakim był wschód i zachód słońca na plaży,zwiedzania miasta itp. W wolnym czasie graliśmy w siatkówkę z młodzieżą  z innych kolonii. Zawsze odnosiliśmy sukces,czekały na nas nagrody w postaci słodyczy, co bardzo umilało nam długie wieczory. Opiekę nad nami sprawowali: pani Magdalena Bednarek, pani Monika Sumara, pani Barbara Dębska, pani Dorota Potoczek, pan Paweł Kawik oraz nasz ksiądz proboszcz  Jerzy Kawik za co serdecznie dziękujemy. Ksiądz Jerzy wraz z opiekunami dbali o nasz rozwój nie tyko dla ciała , bo dla ducha była Msza św. i modlitwa wieczorna. Śpiewaliśmy dużo piosenek religijnych. Odwiedziliśmy również grupę ludzi niepełnosprawnych z Warszawy , co sprawiło im i nam ogromną przyjemność.

Tak więc podsumowując kolonia ta była niesamowitym przeżyciem dla wszystkich jej uczestników. Każda wspólnie spędzona chwila pozostawiła ślad, którego nikt nie jest w stanie wymazać z naszej pamięci. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na kolejną tak wspaniałą, pełną emocji, wrażeń i humoru kolonię.

I ty możesz  powspominać z nami zaglądając do galerii.

Uczestnik kolonii A. K

Podziękowanie

Zawodnicy klubu sportowego „TYMON” Tymowa pragną gorąco podziękować wszystkim osobom, które  przyczyniły się do powstania naszego klubu oraz wspierają finansowo i materialnie jego działalność.  Dziękujemy:p. Małgorzacie Mida. ks. Jerzemu Kawikowi, p. Wincentemu Grzesickiemu, p. Andrzejowi Mellerowi, p.Andrzejowi Rabiaszowi, p. Dawidowi Mida, p. Zbigniewowi Chojeckiemu, p.Zdzisławowi Karpielowi, p. Jerzemu Kornasiowi, Burmistrzowi Czchowa p. Markowi Chudoba, p. Włodzimierzowi Rabiaszowi, p. Kazimierzowi Adamikowi, p. Pawłowi Kuligowi, p. Tadeuszowi Chojeckiemu, p. Piotrowi Chojeckiemu, p. Piotrowi Kwaśnemu, p. Stanisławowi Włodarczykowi, p. Franciszkowi Sowie, p. Karolowi Bolechała, p. Romanowi Karnafał, p. Tomaszowi Piechnikowi, p. Władysławowi Malaga,p. Tadeuszowi Orłowiczowi, p. Rafałowi Wrona, p. Marcinowi Wrona, p. Edwardowi Zaczyńskiemu, p. Zbigniewowi Barczykowi, p. Małgorzacie Karpiel oraz p.Elżbiecie Ogiela.

Pomoc, którą Państwo nam zaoferowali jest bezcenna.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY


PARAFIALNY FESTYN SERCA– zebraliśmy 9 tys. złotych

Dnia 7 czerwca już po raz trzeci w Tymowej odbył się festyn parafialny. W tym roku miejscem do zabawy był  plac przy kościele parafialnym. Pogoda przez cały tydzień trzymała nas w niepewności a nocne burze nie pozostawiały złudzeń. Jednak niebiosa są dla nas łaskawe i ten dzień był wyjątkowo słoneczny. Festyn rozpoczęła Msza św. celebrowana przez zastępcę Caritas Diecezji Tarnowskiej ks. Piotra Grzankę. W homilii ksiądz Piotr zwrócił uwagę na ważność niesienia  pomocy bliźniemu oraz sposoby i formy w jakich można to czynić. Zwrócił się także z prośbą o to aby duch tej pomocy nie zaginął. Liturgię Mszy świętej swoim śpiewem ubogaciła jak zawsze niezawodna schola młodzieżowa. Po Mszy oficjalnie rozpoczął zabawę  prowadzący imprezę Łukasz Kornaś. W pierwszej kolejności wystąpił zespół „Genezareth” z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Swoją muzyką i śpiewem chwalili Boga i zarażali radością życia. Przyscenie podczas koncertu nie zabrakło bawiących się dzieci i młodzieży.Następnie na scenie pojawiła się grupa kabaretowa  młodzieży z KSM pod opieką pani Teresy Sowy.Treści występu dotyczyły codziennego życia mieszkańców, oraz ważniejszych uroczystości odbywających się w naszej miejscowości. Trzeba przyznać, że na placu dało się słyszeć się  śmiechy i spontaniczne brawa za właściwe przedstawienie tematyki i charakterów poszczególnych osób. Po występie kabaretu na scenie ponownie zagościli nasi tarnowscy klerycy. Około godz. 17.00 odbyły się zawody sportowe: mecz piłki nożnej ojcowie – synowie w którym wygrali synowie oraz mecz piłki siatkowej matki kontra córki – wygrały córki.Mecze były bardzo zacięte, ale  to  młodzi zostali zwycięzcami. Nad sportowym zachowaniem czuwali profesjonalni sędziowie: pani Paulina Kalicka – Wantuch oraz Gabriel Kalicki. W tym samym czasie przy scenie odbyło się przeciąganie liny prawie we wszystkich kategoriach wiekowych. Najwięcej emocji dostarczyli nam strażacy z „niestrażakami”. Przy pierwszym starciu strażacy przegrali, ale szybki rewanż wyrównał wynik. Kolejno odbył się  bieg w workach, startowano wielokrotnie i bardzo ofiarnie. W przerwie między zabawami swój debiutancki i autorski występ taneczny miały uczennice Zespołu Szkół w Tymowej.

Bardzo dużo atrakcji czekało tego dnia na dzieci: jazda  na konikach ze stadniny pana Janickiego z Tymowej, piękne tatuaże wykonywane przez dziewczyny, loteria fantowa,  pyszne placki, zapiekanki, grochówka, mnóstwo słodyczy i  lodów.

Kolejną i do tego zupełnie nieplanowaną atrakcją festynu był pokaz bądź też i przejazd na motorach marki harley.Takich wrażeń dostarczył nam dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej ks. Ryszard Podstołowicz wraz z przyjaciółmi. Około godz. 19.00 odbyło się zapowiadane od początku imprezy losowanie głównych nagród  loterii fantowej. I tak:  zegarek wylosował Sebastian Domalewski,trampolinę  - Justyna Witek, a rower pan Władysław Malaga. Po przekazaniu nagród zwycięzcom  młodzież z KSM -u ponownie przedstawiła kabaret. Następnie z koncertem wystąpił zespół Fun Fire. Bawiliśmy się cudownie.

I za tę wspaniałą zabawę, z której pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie chorych dzieci i dofinansowanie wypoczynku letniego w Kołobrzegu podziękowania otrzymują następujący  sponsorzy:

PAWEŁ KULIG – właściciel firmy transportowej KOLTRANS

SEKO Z Tymowej

ADAM CHOJECKI – właściciel firmy budowlanej AD-BUD wTymowej

ZBIGNIEW RABIASZ –właściciel firmy RABEK W JURKOWIE

KRZYSZTOF SZOT – SKŁAD BUDOWLANY W TYMOWEJ

LESZEK SZOT – usługi instalacyjne w Jurkowie

ANDRZEJ MUSIAŁ – właściciel Zajadu ZAGŁOBA w Jurkowie – wyśmienita grochówka wojskowa

Restauracja PODZAMCZE – Małgorzata i Wincenty Grzesiccy

SPOŁDZIELNIA SAMOPOMOC CHŁOPSKA w Jurkowie

Sklep ogólno – przemysłowy ANDRZEJ I ELŻBIETA MELLER

Sklep wielobranżowy w Tymowej GRAŻYNA GICALA

Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Potrzebującym i Zapobiegania Patologiom Społecznym"- POMOCNA DŁOŃ" – dr EWA CIERNIAK – LAMBERT

Dom weselny „PERŁA” w Porąbce Iwkowskiej

DOM I OGRÓD  -właściciele Mrozowscy w Zawadzie Uszewskiej

URZĄD MIASTA CZCHÓW

STAROSTWO POWIATOWE BRZESKO

Państwo BERNADETTA I ANDRZEJ RABIASZ

Państwo JONIKOWIE  z Tymowej

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH Z Tymowej

Pan JANICKI – właściciel sklepu rowerowego z Czchowa

Państwo STEFAN I TERESA SOWA

Hurtownia WRAMEX w Jurkowie

Podziękowania składamy również: prowadzącemu Łukaszowi Kornasowi, młodzieży z KSM , młodym należący do SKC, straży pożarnej, panu sołtysowi, paniom z kuchni: pani Elżbiecie Pachel, pani Grażynie Biernat, pani Bożenie ze świetlicy,  paniom, które upiekły wyśmienite ciasta, panom, którzy przywieźli ławki, lodówki, przedstawicielom rady gospodarczej i duszpasterskiej, pani Marcie Domalewskiej oraz państwu Hartabusom.

I wszystkim obecnym,

Bez wszystkich WAS  Parafialny Festyn Serca by nie zaistniał.

„Jesteśmy najlepsi”

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa

Organizatorzy

SZKOLNE KOŁO CARITAS W STARYM SĄCZU

10 czerwca Tymowskie Szkolne Koło Caritas udało się na Błonia starosądeckie,aby uczestniczyć w  III diecezjalnym spotkaniu Szkolnych Kół Caritas. Na miejsce dotarliśmy na godz. 10.00. Wtedy też to rozpoczęła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem ordynariusza ks. bp Wiktora Skworca. Mieliśmy zaszczyt witać dostojnego gościa, uczynili to Monika Kantek i Łukasz Pachel. W homilii biskup zwracając się do młodych ludzi podkreślił, że skoro są w SKC, to znaczy, że pragną być świętymi. Bowiem ten kto kocha bliźniego, tak naprawdę kocha Boga. Podziękował także wszystkim należącym do Szkolnych Kół Caritas, że tak wiele dają z  siebie innym. Po Mszy św. zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie, a następnie udaliśmy się na zwiedzanie Starego Sącza. Każde SKC otrzymało mapę oraz wytyczne do znalezienia oznaczonego numerem miejsca. My wylosowaliśmy numer 28. Przeszliśmy koło klasztoru Sióstr Klarysek i ulicą Jana III Sobieskiego dotarliśmy do domu numer 16, zbudowanego w pierwszej połowie XIX wieku. Na budynku znajdowała się tablica poświęcona śpiewaczce operowej Jadwidze Szayer – Adzie Sari. Tam zapoznaliśmy się z krótką notką biograficzną. W nagrodę, ponieważ był upał postanowiliśmy się ochłodzić pysznymi lodami. Następnie wróciliśmy na Błonia,by zobaczyć  koncert zespołu Pokolenie JP II oraz wziąć udział w zabawie prowadzonej przez wodzirejów.  Dla nas muzyka zespołu jest bardzo dobrze znana, ponieważ gościliśmy ich rok temu u nas w Tymowej. Oczywiście nie zabrakło kiełbasek z grilla, soku, wody i ciastek. Atmosfera była wspaniała. Za rok spotykamy się w Ciężkowicach.

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA SZLAKIEM ŚWIĘTEGO PAWŁA

Dnia 08.06.2008r. młodzież i dzieci działające w parafialnych stowarzyszeniach (PDMD, Caritas, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz scholi) brały udział w pielgrzymce do Sandomierza. Organizatorem wycieczki był ks. Jerzy Kawik. Autokary odjechały ok. godz. 6:00 z parkingu przy kościele. Od samego rana dopisywała nam piękna pogoda. Wszyscy, pomimo tak wczesnej pory, bardzo cieszyli się z powodu tego wyjazdu. Opiekę nad dziećmi sprawowało 8 opiekunów w tym m. in. Ks. Proboszcz, pani katechetka, pani Monika Sumara oraz dr Zespołu Szkół w Tymowej. Podróż trwała ok. 3 godz. Pierwszą i chyba największą atrakcją był rejs statkiem „Maria” po Wiśle. Następnie udaliśmy się przez kanion Królowej Jadwigi do kościoła św. Pawła. Tam uczestniczyliśmy w Mszy Św. którą celebrował nasz ks. Proboszcz wraz z księdzem Antonim, pełniącym również rolę naszego przewodnika. Kolejnym celem naszej pielgrzymki był kościół św. Jakuba,gdzie ks. Antoni przybliżył nam historię jego powstania. Po krótkiej adoracji poszliśmy w stronę katedry. Choć nie udało nam się jej zwiedzić wewnątrz, to i tak każdy zachwycał się jej zewnętrznym urokiem. Następnie udaliśmy się na rynek, gdzie dzieci miały trochę wolnego czasu. Większość wykorzystała go nakupienie pamiątek i krótki odpoczynek. Ostatnim celem naszej wycieczki była wizyta w ośrodku dla chorych prowadzonym przez siostry zakonne w Tarnobrzegu.Tam spotkaliśmy się z bardzo serdecznym przyjęciem. Po smacznym posiłku podzieliliśmy się na grupy i zaczęliśmy zwiedzanie ośrodka. Siostry opowiadały nam o swojej pracy oraz przedstawiły nam swoich podopiecznych. Po tym jakże miłym spotkaniu nadszedł czas na pożegnanie i powrót do domu. Mimo zmęczenia dzieciaki do samego końca tryskały energią i dobrym humorem.

Monika Sowa - animator PDMD

"Dzisiaj jesteście małym płomykiem,

ale dzięki łasce Bożej możecie się stać płonącą pochodnią,

niosącą światło Ewangelii i ciepło waszej wzajemnej miłości

i przyjaźni wszystkim rodakom" - Jan Paweł II

KS.PROBOSZCZ JERZY KAWIK, DYREKTOR SZKOŁY DOROTA POTOCZEK WRAZ Z GRONEM PEDAGOGICZNYM, KATOLICKIE STOWARZYSZENIE MŁODZIEŻY, SZKOLNE KOŁO CARITAS, RADA GOSPODARCZA, RADA DUSZPASTERSKA, RADA RODZICÓW, STRAŻ POŻARNA, SOŁECTWO.

SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ NA

PARAFIALNY FESTYN SERCA

KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ

7 CZERWCA 2009r. NA PLACU PRZY KOŚCIELE

ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA BISKUPA W TYMOWEJ

Dochód z imprezy zostanie przekazany na pomoc dzieciom chorym z Tymowej oraz dofinansowanie wyjazdu dzieci z naszej miejscowości na wakacyjny wypoczynek do Kołobrzegu w dniach od 26.07.2009r.-  4.08.2009r.

Patronat honorowy obejmują:

Caritas Diecezji Tarnowskiej ks. Ryszard Podstołowicz

Starosta Powiatu  Ryszard Ożóg

Burmistrz Miasta Czchów Marek Chudoba

Patronat medialny sprawują:

Radio RDN Małopolska

Gazety:„Dziennik Polski”, „Czas Czchowa”,

portale internetowe: www.parafiatymowa.pl, www.brzesko.com.pl, www.czchow.pl.

Rozkład dnia:

13.00– 13.45 – Msza Święta,

13.45– 14.00 – Powitanie – prowadzący Łukasz Kornaś,

14.00– 15.30 – koncert zespołu Genezarethz Tarnowa,

15.30– 15.35 – taneczny występ uczniów szkoły podstawowej z Tymowej,

15.35 – 16.25 – kabaret w wykonaniu młodzieży z KSM – u,

                        mini pokaz AIKIDO poprowadzi Sensei Wiesław Paszewski,

16.25– 16.30 - taneczny występ młodzieży gimnazjalnej z Tymowej,

16.30 – 18.00 – koncert zespołu Wesołe Nutki z Rzeszowa,

18.00– 19.00 – gry i zabawy sportowe z udziałem dzieci i rodziców oraz zaproszonych gości. Wyłonienie laureatów i wręczenie nagród – mecz piłki nożnej ojcowie kontra synowie, mecz piłki siatkowej matki kontra córki, przeciąganie liny,bieg w workach, malowanie twarzy

19.00– 19.40 - kabaret w wykonaniu młodzieży z KSM-u,

19.30– 21.00 – koncert zespołu Fun Fire,

Dodatkową atrakcją będzie LOTERIA FANTOWA – z nagrodą główną, stoisko z kosmetykami firmy AVON, bilard, jazda na koniku huculskim ze stadniny pana Janickiego z Tymowej

Dla ciała proponujemy: słodycze, lody, napoje zimne i gorące, wyśmienitą zapiekankę, grochówkę z wiejskim chlebem, wspaniałe ciasto gospodyń Tymowskich,

Serdecznie zapraszamy!!!

W ZWIĄZKU Z OGROMNYMI KOSZTAMI ORGANIZACJAMI ORAZ SZCZYTNYM CELEM PARAFIALNEGO FESTYNU  SERCA HOJNYCH OFIARODAWCÓW PROSIMY O WSPARCIE FINANSOWE:

RADA RODZICÓW PRZY ZESPOLE SZKÓŁ W TYMOWEJ

NR RACHUNKU: 92 858900060041 0000 1690 0001 – BSR Kraków Oddział w Czchowie ul.Krakowska 10, 32 – 860 Czchów.

 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian ze względu na nieprzewidywalne warunki atmosferyczne.

 

„Jesteśmy najlepsi”

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa

„Błogosławiony,który przychodzi w Imię Pańskie” - wizytacja ks. Biskupa Wiesława Lechowicza w naszej parafii.

Wczesnym rankiem 10 maja pan Janusz Bodek przywiózł dostojnego gościa ks. Biskupa Wiesława Lechowicza do naszej parafii.  Jako pierwszy powitał Jego Ekscelencję ks. proboszcz Jerzy Kawik, następnie w imieniu całej wspólnoty parafialnej  państwo Barbara i Ryszard Migdowie wraz z dziećmi.

Wizytacja rozpoczęła się Mszą Św., następnie ksiądz Biskup spotkał się z członkami parafialnego Caritasu, Róż Żywego Różańca, parafialnego chóru oraz osobami, które podjęły się duchowej adopcji dziecka poczętego. Podczas spotkania nie zabrakło ciepłych słów wsparcia dla wszystkich ze strony ks. Biskupa.  O godzinie 9.00 pod przewodnictwem ks. Biskupa odbyła  się kolejna Msza Św. a po niej  spotkanie z następującymi grupami parafialnymi: Radą Duszpasterską, Radą Gospodarczą, Szafarzami Najświętszego Sakramentu oraz z panią ze świetlicy. O godz. 11.00 odbyła się główna  Msza Św. szczególnie ważna dla naszych gimnazjalistów i ich rodzin. Uczniowie klas trzecich w tym dniu otrzymali  z rąk Ks. biskupa sakrament bierzmowania. O udzielenie sakramentu bierzmowania dla swoich dzieci w imieniu wszystkich rodziców prosili pani Grażyna Biernat oraz pan Andrzej Rabiasz. W czasie homilii ksiądz Biskup zwrócił się do kandydatów z prośbą o to, aby swoją wiarę pogłębiali i umacniali dając przykład innym. W celebrowaniu tego ważnego wydarzenia wzięli udział  kapłani pochodzący z naszej parafii a więc: ks. dr Stanisław Salaterski, o.Czesław  Żak, ks. Jacek Kupiec oraz księża dekanatu czchowskiego. Następnie, zgodnie z planem ks. Biskup spotkał się z dziećmi i młodzieżą działająca w grupach parafialnych.  Młodzi powitali ks. Biskupa piosenką „Bądź pozdrowiony gościu nasz…” a dzieci należące do PDMD wyrecytowały wiersze przygotowane specjalnie dla gościa. W imieniu młodzieży sprawozdanie z działalności KSM – u, PDMD, scholi młodzieżowej, scholi dziecięcej, dzieci uczęszczających na świetlicę oraz LSO przedstawili Monika Sowa oraz Łukasz Pachel. Jego Ekscelencja bardzo uważnie słuchał ich wypowiedzi, a następnie zwrócił się do zebranych z nadzieją, że podjęte działania będą nadal owocnie kontynuowane . Każdy kto był na spotkaniu z ks. Biskupem otrzymał w prezencie obrazek. Po południu ks. Biskup odwiedził panią Władysławę Włodarczyk – osobę bardzo schorowaną, państwa Eugeniusza i Marię Salaterskich – rodziców księdza Stanisława Salaterskiego oraz rodzinę Krystyny i Tadeusza Pajor – najliczniejszą rodzinę naszej parafii. Przed nabożeństwem majowym odbył się chrzest bliźniaków Kacpra i Jakuba Plesińskich. A po „majówce” błogosławieństwo małych dzieci udzielone przez Jego Ekscelencję.

Po nabożeństwie przyszedł czas podziękowań, wyraził je ks. proboszcz a w imieniu parafian państwo Krystyna i Adam Sikorowie z dziećmi. Trzeba przyznać, że ktokolwiek tego dnia spotkał się osobiście z Jego Ekscelencją nie krył wzruszenia i radości. Bóg zapłać księże Biskupie za Twoją a przez to Chrystusa obecność wśród nas.

A i oczywiście czekamy z niecierpliwością na obiecaną  grę w bilard w naszej parafialnej świetlicy.

Zdjęcia  z wizytacji w naszej GALERII.

Plan wizytacji Księdza Biskupa w naszej parafii dnia 10.05.2009r.

6.50  Powitanie Księdza Biskupa przed kościołem,

7.00  Msza Święta (śpiew chóru parafialnego),

8.15 Spotkanie w kościele Księdza Biskupa z: parafialnym oddziałem Caritas oraz  członkami Róż Żywego Różańca Niewiast i Mężczyzn, Chóru Parafialnego, Dzieła Adopcji Dziecka Poczętego,

9.00 Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa (śpiew scholki dziecięcej),

10.15 Spotkanie na plebanii: członków  Rady Duszpasterskiej i Rady Gospodarczej, Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii,Katechety oraz Kierowniczki świetlicy parafialnej,

11.00 Uroczysta Suma podczas której zostanie udzielony Sakrament Bierzmowania młodzieży klasy III gimnazjum. Mszę Świętą będą koncelebrować kapłani  - rodacy oraz kapłani z dekanatu (śpiew scholi młodzieżowej),

12.15  Spotkanie w kościele Księdza Biskupa z: Liturgiczną Służbą Ołtarza, Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci (Kolędnikami Misyjnymi), scholką dziecięcą i młodzieżową,Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Szkolnym Kołem Caritas, dziećmi uczęszczającymi na świetlicę parafialną,

12.40 Obiad,

14.00 Wizytacja kancelarii – podpisy Księdza Biskupa w księgach parafialnych,

14.30 Ksiądz Biskup odwiedzi:

osobę chorą z sakramentami,

rodzinę kapłańską,

rodzinę wielodzietną,

16.00 Ksiądz Biskup udzieli Sakrament Chrztu. Następnie odbędzie się Nabożeństwo Majowe na którym zostanie udzielone Błogosławieństwo małym dzieciom.

Drodzy Parafianie!

Liturgia Wielkanocna jest liturgią nadziei wejścia w nową rzeczywistość, rzeczywistość rezurekcji Zmartwychwstania Pańskiego. Oto sam Jezus dla nas zwyciężył śmierć i pokonał szatana. Ta prawda od wieków napełnia nas pokojem i miłością, byśmy w pełni mogli obchodzić święta  Zmartwychwstania Pańskiego.

Życzę by powstały z martwych Jezus był nieustannym źródłem prawdziwej wiary, wytrwałej nadziei oraz doskonałej miłości. On chce wypełnić nasze serca, chce być z nami, On chce nauczyć nas nowego życia.

Niech obdarzy nas prawdziwą odwagą, z którą będziemy mogli autentycznie świadczyć o Jego Zmartwychwstaniu.

Niech radosne Alleluja utwierdzi nas w przekonaniu, że i my pewnego dnia zmartwychwstaniemy do nowego życia, razem z Chrystusem a pusty Grób Jezusa niech wzmocni w nas przekonanie, że watro dla Jezusa żyć, dla Niego pracować i dla Niego umierać.

Z radosnym alleluja

Ks. Proboszcz Jerzy Kawik  

Niedziela Palmowa w naszej parafii

Tego dnia było pięknie i słonecznie. Świętowanie Liturgii Niedzieli Palmowej rozpoczęło się o godz. 9.00 procesją z palmami wokół kościoła. Następnie wszyscy  zgromadzeni uczestniczyli w uroczystej  Mszy Świętej. Trzeba przyznać, że w kościele było niezwykle barwnie i kolorowo. Można było dostrzec palmy różnej wielkości i kształtu a to za sprawą ogłoszonego dwa tygodnie wcześniej konkursu parafialnego na najładniej wykonaną palmę wielkanocną. Organizatorami konkursu był nasz ks. Proboszcz oraz Rada Duszpasterska. Po Mszy Św. nastał moment długo wyczekiwany przez parafian. Komisja konkursowa w składzie: pani Barbara Dębska, pani Beata Fidzińska i pani Dominika Czarnecka wyłoniła zwycięzców. Zostali nimi:

I miejsce – Wojciech Włodarczyk

II miejsce – Krzysztof i Jakub Pachel

III miejsce – Michał Zaczyński.

Wyróżnienie za najbardziej oryginalną palmę otrzymała Milena Bodurka.

Zwycięzcy otrzymali ciekawe książki oraz słodycze. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek. Wszystkim gratulujemy i  zapraszamy do udziału w konkursie już za rok.  

Zdjęcia w naszej galerii.

Ewangelizacja w Tymowej

         W dniach od 22 do 25 marca br. odbyły się w Tymowej Wielkopostne Rekolekcje Ewangelizacyjne, podczas których uczestnicy odkrywali podstawowe prawa, którymi kieruje się życie duchowe każdego człowieka. Bóg przychodził nam z pomocą w swoim słowie, które w tych dniach było głoszone w całym Kościele. Już w pierwszym dniu rekolekcji usłyszeliśmy słowa Chrystusa: „Tak,bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16), przypominające nam podstawową prawdę o Bogu, który kocha wszystkich nieskończoną miłością i pragnie zawsze naszego szczęścia. W drugim dniu Bóg przypomniał nam przez proroka Izajasza, że nieustannie „stwarza nowe niebiosa i nową ziemię”(Iz 65,17a), czyli pragnie uzdrawiać nas z choroby naszych grzechów, tak jak ze śmiertelnej choroby uzdrowił syna urzędnika królewskiego (por. J 4,46-54). W kolejnym dniu rekolekcji, w plastycznym obrazie wody, wypływającej spod progu świątyni „na południe od ołtarza” (Ez 47,1), Bóg pokazał nam z jednej strony uzdrawiające działanie Jego łaski, płynące do nas z sakramentów Kościoła, a z drugiej naszą rolę, jaką możemy spełnić w dziele ewangelizacji.Bóg potrzebuje naszego świadectwa, aby dzięki niemu Jego uzdrawiające działanie mogło docierać do wszystkich zakątków świata, gdzie żyją ludzie, którzy jeszcze nie poznali Dobrej Nowiny o zbawieniu. Bóg posłuży się naszą wiarą i nadzieją;naszym trudem podjętym z miłości do Boga i bliźnich, aby przyjść z uzdrowieniem duchowym do tych, którzy – jak chory nad sadzawką Owczą w Jerozolimie (por. J 5,1-9) –wiele lat cierpią z powodu swojej niewiary i braku doświadczenia Bożej miłości.Podczas rekolekcji posługą świadectwa służyli małżonkowie z kręgów DK: Maria i Stanisław z Bochni oraz Barbara i Roman z N. Sącza. W ostatnim dniu rekolekcji, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Bóg ukazał nam w Maryi wzór człowieka otwartego na słowo Boże, przyjmującego do swojego życia Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, czyli przyjmującego w każdej sytuacji życiowej Maryjną postawę, wyrażającą się w słowach: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa” (Łk 1,38). Przyjmując Chrystusa w Eucharystii, otwieraliśmy swoje serca dla Tego, który jest Panem i Stwórcą Wszystkiego, co żyje; Temu, który lepiej pokieruje naszym życiem, niżmy sami. Dzień Świętości Życia był również dla wszystkich okazją do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. Podczas końcowej Eucharystii uczyniło to 37osób. Niech Bóg będzie uwielbiony we wszystkich darach, które w tych dniach stały się udziałem parafian z Tymowej. Niech Bóg będzie uwielbiony w tych,którzy zechcą kontynuować doświadczenie rekolekcji, trwając we wspólnocie Ruchu Światło-Życie.

Ks. Jan Mikulski, Moderator DDE                                    Prowadzący rekolekcje w Tymowej

Konkurs na najładniejszą  palmę  wielkanocną  w naszej parafii

Celem konkursu jest:

  • Pogłębienie znaczenia liturgii oraz obchodów Niedzieli Palmowej,
  • Podtrzymywanie i popularyzacja tradycji wielkanocnych,
  • Budzenie  wrażliwości estetycznej,
  • Promowanie postaw twórczych.

Warunki uczestnictwa:

  • W konkursie mogą wziąć udział dzieci, młodzież bądź rodziny naszej parafii,
  •  Palmy mogą być wykonywane indywidualnie lub zespołowo,
  •  Technika wykonania-dowolna,

Kryteria oceny:

  • Prace oceni komisja powołana przez organizatora, która będzie brała pod uwagę: oryginalność,pomysłowość, indywidualny styl pracy, samodzielność, oraz estetykę wykonania palmy,
  •  Biorący udział w konkursie mogą zaprezentować tylko jedną palmę, ale wykonać więcej.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty w Niedzielę Palmową po Mszy Św. o godz. 9.00.

Nagrody i wyróżnienia:

  • Nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca.
  •  Laureaci otrzymają nagrody oraz dyplomy.

Organizatorzy:

ks. proboszcz Jerzy Kawik

Rada Duszpasterska

 

Rekolekcje wielkopostne 22.03.- 25.03.2009r.
 

Jezus

czeka na Ciebie

w czasie rekolekcji

nie lękaj się Jego miłości!!!

 

Niedziela 22.03.2009r.

Kazanie na Mszach św. godz. 7.00, 9.00, 11.00 i kazanie pasyjne 15.00. Po Mszy św. o 9.00 nauka stanowa dla młodzieży.

 Poniedziałek 23.03.2009r.

Godz. 7.00 Msza św. z nauką dla wszystkich

Godz. 9.00 Msza św. z nauką dla młodzieży z Gimnazjum

Godz. 10.00 Msza św. z nauką dla dzieci zez Szkoły Podstawowej

Godz. 13.00 Wyjazd do chorych

Godz. 18.00 Msza św. i nauka dla wszystkich, a po Mszy św. nauka stanowa dla małżonków.

Wtorek 24.03.2009r.

Dzień spowiedzi świętej

Godz. 7.00 Msza św. z nauką dla wszystkich

Godz. 9.00 Droga Krzyżowa i nauka dla młodzieży z Gimnazjum

Godz. 10.30 Droga Krzyżowa i nauka dla dzieci ze Szkoły Podstawowej

Godz. 14.00 - 15.45 i 16.30 - 18.00 Spowiedź święta  

Godz. 18.00 Msza św. z nauką dla wszystkich

Środa 25.03.2009r.

Zakończenie rekolekcji

Godz. 7.00 Msza św. z nauką dla wszystkich

Godz. 9.00 Msza św. z nauką dla dzieci ze Szkoły Podstawowej i młodzieży z Gimnazjum

Godz. 12.45  Msza św. i nabożeństwo dla chorych

Godz. 18.00 Msza św. z nauką dla wszystkich.

MAMY KOLEJNYCH MINISTRANTÓW

8 marca w naszej parafii miała miejsce doniosła uroczystość- szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza zasiliło 8 aspirantów: Mateusz Surówka,Miłosz Bodurka, Kamil Widłok, Jarosław Guziana, Przemysław Kołodziej, Łukasz Gnela, Damian Salamon, Kacper Kornaś – są to uczniowie klasy III oraz Dawid Marzec uczeń klasy V. Podczas ceremonii zostały wręczone im stroje liturgiczne –pelerynki. Chłopcy w obecności kapłanów, rodziców i zgromadzonych wiernych złożyli następujące przyrzeczenie: „Dziękując Chrystusowi Panu, za łaskę powołania ministranckiego, przyrzekam święte czynności ministranta wypełniać pobożnie,gorliwie i radośnie, na chwałę Bożą i dla dobra wspólnoty parafialnej. ŚwiętyJanie Berchmansie, módl się za nami. Święty Dominiku Savio, módl się za nami.Amen”

Mszę Świętą celebrowali ks. proboszcz Jerzy Kawik oraz  ks. Piotr Grzanka – zastępca dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Zdjęcia z uroczystości  w naszej galerii!!!

Prośba

W związku z kończącym się rokiem podatkowym i możliwością przekazania 1% na cele charytatywne, zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe leczenia Grzegorza i Tomasza Janików.

W formularzu PIT prosimy podać nazwę OPP: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa, jej nr KRS: 0000037904,a w rubryce „informacje uzupełniające, cel 1%” prosimy wpisać: 1% dla Grzegorza i Tomasza Janików.

Dziękujemy za okazaną pomoc.

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami.

LETNI WYPOCZYNEK DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

W dniach od 27.07 – 03.08.2009 roku organizujemy   wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży naszej parafii nad morzem w Ośrodku Wypoczynkowym „Podczele II” w Kołobrzegu. Koszt wyjazdu dla jednej osoby wynosi 600zł.

OPIS OBIEKTU:

      Ośrodek Wypoczynkowy " Podczele II" usytuowany jest w naturalnym zespole parkowo - leśnym EKO-PARKU w odległości 600m od morza. Ośrodek powstał na bazie  sanatorium z tradycją, założonego tu już w roku 1903. Na terenie   Ośrodka  znajdują  się  2  sale telewizyjne TV . Jedna  z  nich  wyposażona  jest w  aparaturę  radiową  z  kolumnami, telewizor kolorowy,  wideo  oraz  gry  świetlicowe,  które znakomicie  służą  do  organizacji  zajęć  edukacyjnych, zabaw  i  gier  m.in. w tenisa stołowego.

       W   obrębie  ośrodka  są  3  boiska sportowe, do piłki nożnej,  do  siatkówki, oraz do     kometki oraz świetlica w której można organizować  dyskoteki, gry i  zabawy.

    W  ramach  pobytów  istnieje możliwość  zorganizowania wycieczek       autokarowych  z  przewodnikiem  na  teranie  miasta  Kołobrzegu  i  okolic, do  Słowińskiego  Parku  Narodowego, Wolińskiego  Parku  Narodowego, Kamienia  Pomorskiego, Trzęsacza, Świnoujścia, Międzyzdrojów. Istnieje możliwość uprawiania jazdy  konnej, rezerwacji  rejsów  statkiem  wycieczkowym , żaglowym oraz  wyjść na basen.

   Obiekt  jest  przystosowany  do organizacji  obozu  letniego i kolonii nad  morzem. Posiada  aktualne  dokumenty  kwalifikacyjne sygnowane przez    Kuratorium Oświaty i Wychowania  oraz Stację  Sanitarno-Epidemiologiczną  w  Kołobrzegu.

  Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z panią Magdaleną Bednarek do 20 marca z wpisowym w kwocie 100 zł. Pozostałą część  można wpłacać co miesiąc  w ratach. 

Organizatorzy

"Apostolstwo-mission impossible…?"  – rekolekcje dla młodzieży KSM

W dniach 27.02-01.03.2009 r. przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej parafii uczestniczyli w rekolekcjach dla młodzieży pt: „Apostolstwo-mission impossible…?”, które odbyły się w Centrum Formacyjno – Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej ARKA w Gródku nad Dunacjem. Rekolekcje prowadził ks. Zbigniew Kucharski – Generalny Asystent KSM w Polsce.

Młodzież wzięła udział w konferencjach, które zachęcały do refleksji nad otwarciem się na działanie łaski Jezusa Chrystusa, a także do pochylenia się nad chrześcijańską koncepcją osoby i wynikające z tego zadania apostolstwa. W pełnym zrozumieniu i przyjęciu słów ks. Zbigniewa pomagały uczestnikom prowadzone nabożeństwa: Jutrznia, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Msze Święte jak również chwile indywidualnej medytacji. Punktem kulminacyjnym rekolekcji była uroczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Każdy obecny mógł podejść do ołtarza, by przeżyć własne, osobiste spotkanie z Panem Jezusem. Nie obyło się bez wzruszeń, gdyż miłość Jezusa dotyka serca każdego człowieka. W ostatni dzień rekolekcji ks. Kucharski szczególną uwagę poświęcił roli KSM  w społeczeństwie. Przedstawił historię stowarzyszenia oraz jego zadania żartobliwie nazywając nas Katolickimi Siłami Militarnymi.

Łaska Chrystusa sprawiła, że rekolekcje te stały się inspiracją do apostolskich form działania w oddziałach KSM – u oraz wszelkich innych grupach młodzieżowych.

Uczestnicy rekolekcji

  

Wielki Post

Po raz kolejny rozpoczynamy Wielki Post, czas nawrócenia. Zgodnie z tradycją kościoła kapłani posypują nasze głowy popiołem. Gest ten ma na celu uzmysłowić  ułomności i kruchość naszego życia, jest też  znakiem skruchy, żałoby i pokuty. Wielki Post to szczególny czas w którym poprzez refleksję nad swoim życiem, rozważanie Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa, przez modlitwę, wyrzeczenia i uczynki miłosierdzia chcemy odnowić nasze życie, nasz związek z Bogiem i ludźmi. Módlmy się, aby ten czas wydał błogosławione owoce dla nas i całego Kościoła.

W Wielkim Poście zapraszamy na nabożeństwa:

 Drogi Krzyżowej – piątek – godz.17.00, 19.00 oraz niedziela godz. 14.30.

 Gorzkich Żali -  niedziela  godz. 15.00

Zapraszamy na

nabożeństwo 40 - godzinne

w niedzielę 22.02.2009r.

   12.00 - 13.00 - Ojcowie

    13.00 - 13.45 - Młodzież

13.45 - 14.15 - Dzieci

14.15 - 15.00 - Matki

o godz. 15.00 zakończenie adoracji i nieszpory.



 

XVII ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO  11.02.2009r.

11 lutego 2009 roku obchodziliśmy Światowy  Dzień Chorego pod hasłem  „ Otoczmy troską chorych”. W tym to właśnie dniu wolontariusze Szkolnego Koła Caritas odwiedzili osoby chore naszej parafii. Na pamiątkę tego spotkania chorzy zostali obdarowani upominkami w postaci czasopisma „Apostolstwo chorych” oraz Nowenny dla chorych. Wszystkim naszym chorym życzymy wielu sił w dźwiganiu krzyża cierpienia i samotności.

ZAWODY KSM W CIĘŻKOWICACH

Siódmego lutego br. w Ciężkowicach na hali sportowej odbył się  VIII Diecezjalny Turniej Halowej Piłki Nożnej drużyn KSM- u Diecezji Tarnowskiej. Naszą parafię reprezentowali chłopcy w składzie: Mateusz Meller – kapitan drużyny, Damian Mrozowski – bramkarz, Kamil Bolechała, Jan Pajor, Piotr Sowa,  Łukasz Piechnik i Mateusz Piechnik. Zawodnicy wywalczyli dla nas zaszczytne  II miejsce. W turnieju wzięło udział 10 drużyn. Trzeba przyznać, że konkurencja była bardzo mocna, gdyż  większość z biorących udział w zawodach to zawodowcy grający  w klubach sportowych. Pierwszym naszym przeciwnikiem była drużyna z Bochni, kolejno z Koszyc Małych, Biadolin, Nowego Sącza i Starego Sącza. Ważnym odnotowaniem jest fakt, że to nasz zawodnik Damian Mrozowski został wybrany najlepszym bramkarzem tego turnieju. Zawody rozpoczął ks. Krzysztof Czech – Diecezjalny Duszpasterz KSM – u modlitwą oraz słowem wsparcia. Następnie główny sędzia przedstawił zasady gry. W tym samym czasie kapitanowie losowali drużyny z którą będą grać. Zawody przebiegały sprawnie.

Brawo chłopcy! spisaliście się na medal! i jak to ks. proboszcz powiedział „podbiliście serca nie tylko osób będących wówczas na hali w Ciężkowicach, ale przede wszystkim społeczności Tymowskiej”.

Zdjęcia z turnieju można zobaczyć w naszej galerii.

OPŁATEK STRAŻACKI

W dniu 31.01.2009 r. o godz.19 w Domu Strażaka odbył się opłatek zorganizowany przez Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej. Spotkanie rozpoczęto śpiewaniem kolęd, które prowadził zespół DAGLOS. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego księdza kanonika Mieczysława Stala długoletniego proboszcza naszej parafii. Śp. Ksiądz Mieczysław lubił odwiedzać strażaków, chętnie z nami rozmawiał, służył radą, dzielił smutki i radości. Na spotkanie opłatkowe przybyli : ks. proboszcz Jerzy Kawik, druhowie OSP Tymowa wraz z małżonkami, pan sołtys Zbigniew Chojecki z zespołem oraz społeczność Tymowska. Po ceremonii powitania Ks. Jerzy poświęcił opłatki, odmówiono modlitwę i rozpoczęto składanie życzeń. Po chwili goście zasiedli do stołów, aby w milej atmosferze spożyć pyszne potrawy i porozmawiać. Gdy zagrała muzyka na sali tanecznej zrobiło się tłoczno. Nie da się ukryć, że parkiet zdominowała młodzież. Zabawa trwała do godzin porannych, a zdjęcia można zobaczyć w galerii.

Zarząd OSP Tymowa pragnie bardzo gorąco podziękować wszystkim osobom, które wzięły udział w tegorocznym opłatku. Dziękujemy za mile spędzone chwile oraz wpisanie się do księgi pamiątkowej. Ponieważ wspólne spotkania bardzo umacniają więzi między ludźmi do zobaczenia za rok.

„RÓŻANIEC POZOSTAJE NARZĘDZIEM KAŻDEGO DOBREGO GŁOSICIELA EWANGELII" - SPOTKANIE FORMACYJNE DLA RÓŻ ŻYWEGO RÓŻAŃCA

W dniach od 23 -25 stycznia 2009r. w Diecezjalnym Domu Formacyjnym im. Ks. Jana Czuby w Czchowie miało miejsce formacyjne spotkanie dla Róż Różańcowych. Z naszej parafii wzięło w niej udział 2 osoby. Podczas tych dni uczestnicy zapoznali sięz pracą misjonarzy w krajach misyjnych. Z wielkim zainteresowaniem wszyscy obejrzeli film o życiu i pracy misyjnej tarnowskich księży oraz z uwagą wysłuchali wspomnień misjonarza o Afryce. Codzienna Eucharystia dawała uczestnikom nie tylko siłę wewnętrzną, ale przede wszystkim odwagę do dawania świadectwa o Jezusie innym. Najwięcej uwagi poświęcono informacjom dotyczącym WSPÓŁPRACY MISYJNEJ – uniwersalnej i lokalnej:

  • Mieć ducha misyjnego – co to znaczy?
  • Podarować Dzieciom Miłość Dzieci – PDMD,
  • W trosce o misjonarzy z Ojcem Św.,
  • PDM w mojej parafii,
  • W trosce o naszych misjonarzy.

„Nie możemy żyć spokojnie, gdy tylu ludzi nie zna Chrystusa”

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (PDRW) wspiera misje na całym świecie. Misyjne zaangażowanie parafii jest widoczne zwłaszcza wśród członków  Róż Różańcowych. Każdego miesiąca podczas„zmiany tajemnic różańcowych” powinni ofiarować symboliczną złotówkę do dyspozycji Ojca Świętego i Diecezjalnego Dzieła Misyjnego. Zelatorka zbiera ofiary i co jakiś czas przesyła na konto PDM. Jest to tzw. „bułka misyjna”.Złotówka w połowie tj. 50 gr. przekazywana jest do PDM, a druga część do Diecezjalnego Dzieła Misyjnego. Dobrze byłoby, aby w naszej parafii chociaż kilka Róż podjęło taką inicjatywę. Wśród form pomocy misjom największą wartość stanowią ofiarowane w tej intencji modlitwy i cierpienia. Ważną sprawą jest także pogłębienie wiedzy o krajach misyjnych poprzez czytanie czasopism „Misje dzisiaj”- organu prasowego PDRW, „Świat misyjny”. Żywy Różaniec jest więc modlitwą wspierającą misyjną działalność Kościoła oraz szczególnym wsparciem dla papieża w Jego wysiłkach na rzecz misji. Misje, by mogły się rozwijać i obejmować coraz większe obszary, gdzie zamieszkują ludzie nie znający Chrystusa potrzebują misjonarzy, ci z kolei naszego modlitewnego wsparcia. Na kontynencie afrykańskim niezliczona liczba ludzi – od niemowląt, które umierają z braku podstawowych leków, poprzez dzieci porywane i wcielone siłą do armii, młodzież bez szkół i braku perspektyw na przyszłość, poniżanie kobiety i ciężko pracujących mężczyzn za niewielkie wynagrodzenie, aż do opuszczonych starców.Wszyscy oni czekają na dobro ludzi, którzy pospieszą im z pomocą. Kościół Katolicki niestrudzenie podejmuje tę posługę i daje nadzieję na lepsze jutro.Misjonarze i misjonarki nie szczędzą sił i zdrowia, podejmują wiele inicjatyw,aby poprawić los swoich braci i sióstr w Afryce. W swojej pracy opierają się przede wszystkim na wierze w Zmartwychwstałego Chrystusa, który przelał krew i dokonał dzieła odkupienia. Praca misjonarzy jest bardzo trudna, ale oni nie zniechęcają się. Budują szkoły – aby uczyć, szpitale – aby leczyć, a przede wszystkim kościoły i kaplice – aby głosić Dobra Nowinę o zbawieniu i karmić wszystkich „głodnych” Ciałem Chrystusa.

Ważną inicjatywę w parafii jest kolęda misyjna, którą realizują dzieci należąc do PDMD. Każdego roku w okresie Bożego Narodzenia przebierają się w stroje różnych krajów świata i udają się do domów parafian. W czasie takich odwiedzin przedstawiają scenkę o przyjściu Zbawiciela, a przy okazji zbierają ofiary na misje. Celem kolędowania jest przede wszystkim dzielenie się radością Bożego Narodzenia a przy okazji mali kolędnicy zapraszają  domowników do dzielenia się wiarą przez złożenie ofiary na dzieła misyjne Kościoła.

Nasza pomoc materialna  wydaje się być kroplą w morzu potrzeb misyjnych, jednak jeżeli jest składana systematycznie i połączona z ofiarą wyrzeczeń ma nieocenioną wartość: po pierwsze dla nas samych, gdyż jałmużna na rzecz potrzebujących zmywa wiele naszych grzechów, a po drugie głoszenie ewangelii, by było przekonujące musi być związane z dziełami miłosierdzia, gdyż inaczej nasza wiara i jej głoszeniu są martwe.

Każdy z nas posiada bezcenne dary, które może ofiarować misjom. Bóg oczekuje od nas konkretnej współpracy z jego łaską i wzywa byśmy w służbie Jego Królestwa wykorzystali zasoby naszej inteligencji i zdolności działania. Mamy jedynie pamiętać, że bez Chrystusa nic nie możemy uczynić!

 

„Hej kolęda, kolęda…”- SPOTKANIE OPŁATKOWE DLA RAD PARAFIALNYCH I CARITASU

Dnia 24 stycznia 2009 roku o godz. 18 – stej na plebanii odbył się tradycyjny parafialny opłatek z udziałem Rady Gospodarczej, Duszpasterskiej oraz  Caritasu. Inicjatorem i zarazem organizatorem tego spotkania był ksiądz proboszcz Jerzy Kawik. Opłatek rozpoczęto kolędą „Wśród nocnej ciszy…”, następnie odmówiono modlitwę i odczytano fragment z Pisma Świętego”. Po wysłuchaniu Ewangelii gospodarz złożył wszystkim gościom życzenia noworoczne i podzielił się tradycyjnym opłatkiem. Przy kawie, herbacie i wspaniałym cieście rozpoczęto wspólne kolędowanie. Śpiewanie uświetnił swoją grą na harmonii pan organista. Tuż przed godz. 21.00 księdzu proboszczowi złożono życzenia piosenką „Wszystkiego dobrego…” i odśpiewano „Sto lat..”. Zdjęcia z tej imprezy oczywiście w naszej galerii.

Spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Parafialny oraz Szkolny Caritas.

„A nadzieja znów wstąpi w nas….uwierzymy kolejny raz w jeszcze jedno Boże Narodzenie” - tradycją lat ubiegłych dnia 11 stycznia 2009 roku w Remizie Strażackiej wolontariusze Parafialnego oraz Szkolnego Caritasu zorganizowali spotkanie opłatkowe dla osób starszych i samotnych naszej parafii. Wspólne świętowanie rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą, następnie goście udali się do budynku straży. Tam, Łukasz Pachel odczytał fragment z Pisma Świętego mówiącego o narodzeniu Pana Jezusa,  ks. Proboszcz złożył życzenia przybyłym w imieniu własnym i  Caritasu, oraz rozpoczął łamanie się opłatkiem. Po życzeniach uczniowie SCK przygotowali część artystyczną związaną ze Świętami Bożego Narodzenia. Bardzo wymowne wiersze przeplatane były piosenkami świątecznymi, a także tradycyjnymi polskimi kolędami. W tym czasie panie z Parafialnego Caritas zadbały o  gorący poczęstunek, kawę, herbatę i ciasto. Następnie rozpoczęto wspólne kolędowanie przy akordeonie na którym przygrywał pan Stanisław Sowa. Wśród uczestników można było zauważyć wielkie zadowolenie, nie kryto także wzruszenia, chętnie włączano  się w śpiew kolęd i pastorałek. Na zakończenie spotkania wszyscy wyrazili chęć na ponowne  w przyszłym roku. Zdjęcia z tego spotkania można już obejrzeć w naszej galerii – folder kolędowanie 2009.