Aktualności

Jubileusze tymowskie - 31 sierpnia 2014r.

Dnia 31 sierpnia na Mszy św. o godz. 14.00 nasza parafia świętowała  potrójny jubileusz: 800 - lecia powstania wsi Tymowa, 750- lecia powstania parafii i 250 - lecia wzniesienia kościoła p.w. św. Mikołaja Bpa. Głównej uroczystości jubileuszowej przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.  Na jubileuszu obecni byli licznie zgromadzeni parafianie, rodacy, miejscowe władze oraz okoliczni mieszkańcy. Podczas homilii ks. Ordynariusz mówił, że wspólnota parafialna to rodzina ludzi wierzących. „Rodzina jest piękna i szczęśliwa, jeśli wszyscy starają się wypełniać w niej swoje właściwe zadania. Trzeba o tym pamiętać, gdyż to właśnie od każdego z parafian zależy, czy będzie to rzeczywista rodzina ludzi wierzących, w której dobrze będziemy się czuć, czy będzie ona miejscem przeżywania wspólnej radości, ale też czy będzie oazą, w której się można schronić i pokrzepić. Trzeba nam ciągle na nowo odkrywać parafię, jako miejsce spotkania człowieka z Bogiem, ale także spotkania człowieka z człowiekiem” - powiedział bp Jeż.

Po Mszy św. w procesji udaliśmy się przed budynek kościoła. Tam nasz rodak ks. Biskup Stanisław Salaterski poświęcił  obelisk upamiętniający jubileusz.  Następnie zaproszeni goście) udali się do remizy strażackiej na montaż słowno – muzyczny przygotowany na te okazję oraz poczęstunek. Prezentacja wykonana przez młodzież pod opieką p. Teresy Sowy (tekst) oraz p. Magdaleny Bednarek i Łukasza Pachla (oprawa muzyczna) przedstawiała historię powstania parafii i kościoła. U niejednego tymowiaka oglądającego występ zakręciła się w oku łza. Mieszkańcy Tymowej będą mogli wysłuchać tego montażu słowno – muzycznego w kościele 14 września.

W roku jubileuszowym przygotowano także wystawę ok. 180 fotografii dokumentujących życie i rozwój wspólnoty Tymowskiej. Pierwszy raz została ona zaprezentowania 8 czerwca 2014r. podczas VIII Parafialnego Festynu Serca.

Ważnym wydarzeniem dla społeczności tymowskiej jest monografia pt. „Parafia św. Mikołaja Bpa w Tymowej w świetle dokumentów zachowanych w archiwum parafialnym i diecezjalnym /1325 - 2014/", napisana przez rodaka, bpa Stanisława Salaterskiego.  Publikacja prezentuje rozwój wsi i parafii, przemiany w kolejnych wiekach, troskę proboszczów o rozwój materialny i duchowy parafii, zaangażowanie wiernych.

Zapraszamy do naszej galerii na obszerny fotoreportaż (jubileusz), a także na inne portale internetowe.

 http://tarnow.gosc.pl/gal/spis/2143334.Jubileusz-w-Tymowej

 http://www.rdn.pl/index.php/religia/parafie/7135-potrojny-jubileusz-w-tymowej

 http://ekai.pl/diecezje/tarnowska/x81579/potrojny-jubileusz-w-tymowej/

 http://www.diecezja.tarnow.pl/index.php/component/content/article/37-fp-rokstories/5131-potrojny-jubileuszw-tymowej.html?fontstyle=f-larger